Aussies in Action in Birmingham: Day 8

PRINT PAGE
AAP News

 

Aussies in action on day eight of the Birmingham Commonwealth Games:

 

ATHLETICS
Women’s Long Jump Qualifying Rounds (Brooke Buschkuehl, Samantha Dale), Men’s Decathlon 110m Hurdles (Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Women’s 100m Hurdles Round 1 (Michelle Jenneke, Celeste Mucci), Men’s Decathlon Discus Throw (Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Women’s 1500m Round 1 (Abbey Caldwell, Linden Hall, Jessica Hull), Women’s 4 x 400m Relay Round 1, Men’s 4 x 400m Relay Round 1, Men’s Javelin Throw Qualifying Round, Men’s Decathlon Pole Vault (Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Men’s Javelin Throw Qualifying Round (Cameron McEntyre), Men’s Shot Put Final, Men’s Triple Jump Qualifying Rounds (Julian Konle), Men’s 200m Semi-finals, Women’s 400m Semi-finals, Men’s Decathlon Javelin Throw (Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Men’s 1500m T53 / T54 Final, Women’s 200m Semi-finals, Women’s Triple Jump Final, Men’s 800m Semi-finals, Men’s 400m Semi-finals, Men’s Decathlon 1500m (Cedric Dubler. Daniel Golubovic, Alec Dia mond), Women’s 3000m Steeplechase Final (Amy Cashin, Brielle Erbacher) (From Fri 1900 AEST) Alexander Stadium

BEACH VOLLEYBALL
Quarter Finals – Men’s – Australia v TBA (1100 BST 2000 AEST); Women’s Smithfield

SQUASH
Mixed Doubles Round of 16, Plate Classification, Quarter Finals; Men’s Doubles Round of 16 – Cameron Pilley/Rhys Dowling (AUS) v TBA, Plate Classification; Women’s Doubles Quarter Finals (From 1200 BST 2100 AEST) Ring Road North

DIVING
Women’s 1m Springboard Preliminary (Brittany O’Brien, Esther Qin, Georgia Sheehan), Men’s Synchronised 3m Springboard Final (Sam Fricker, Shixin Li), Women’s 1m Springboard Final, Men’s Synchronised 10m Platform Final (Domonic Bedggod, Cassiel Rousseau) (From 1000 BST 1900 AEST) (Finals from 1800 BST 0300 AEST) Sandwell Aquatics Centre

WRESTLING FREESTYLE
Women’s 57kg (Irene Symeonidis), Women’s 62kg, Women’s 68kg, Men’s 65kg (Mustafa Rezaeifar), Men’s 86kg (Jayden Lawrence), Men’s 125kg (From 1030 BST 1930 AEST) National Exhibition Centre

BADMINTON
Round of 16 – Men’s Singles, Women’s Singles, Men’s Doubles, Women’s Doubles – Kaitlyn Ea/Angela Yu (AUS) v Yujia Jin/Jia Ying Crystal Wong (SGP), Hsuan-Yu Wendy Chen/Gronya Somerville (AUS) v Elena Johnson/Chloe Le Tissier (GGY); Mixed Doubles National Exhibition Centre

TABLE TENNIS
Mixed Doubles Round 3 and Quarter Finals; Men’s Class Semi Finals; Women’s Class Semi Finals; Women’s Singles Round 2; Men’s Doubles Round 3 and Quarter Finals; Women’s Doubles Round 2 – Chunyi Feng/ Yangzi Liu (AUS) v Shanecia Delpesche/Jessica MC Carter (SVG), Minhyung Jee/Jian Fang Lay (AUS) v TBA; Men’s Singles – Dillon Chambers (AUS) v Zhe Yu Clarence Chew (SGP), Finn Luu (AUS) v Sharath Kamal Achanta (IND), Nicholas Lum (AUS) v Javen Choong (MAS) (From 0930 BST 1830 AEST) National Exhibition Centre

OTHER NEWS

JOIN TODAY!

Become part of our Commonwealth Games Australia family and get all the latest news our team members prepare for the Birmingham 2022 Commonwealth Games.

JOIN NOW